hiburim - בריאות בארגון יתרון עסקי ותעסוקתי
   
 
   
 

 בריאות בארגון יתרון עסקי ותעסוקתי

אין וכוח שאנשים בריאים הינם חיוניים, עמידים ומשגשגים יותר בכל תחומי החיים. בהקבלה, ארגונים בריאים נהנים מחוסן, ויטליות והצלחה בתחומי התפקוד הארגוניים.

לעבודה בארגון בריא יש יתרונות רבים כי הארגון תומך בצרכים פיזיים, מנטאליים, רגשיים, רוחניים וחברתיים של עובדיו הלכה למעשה, לאורך זמן, מתוך הבנת הקשר בין בריאות העובד לתפוקה, בטיחות, ורווחיות.

10 הדברות בארגונים בריאים
1.תפיסה ארגונית
תפיסה ארגונית מקדמת בריאות מבוססת על ההכרה בקשר בין בריאות ורווחת העובד לרמת הביצוע האישית ותפוקה.

2.תרבות ארגונית
בארגונים בריאים ערכים כמו כבוד הדדי, הוגנות, שיתוף ותקשורת פתוחה מתווים את הדרך וזה  מורגש הלכה למעשה בהתנהלות היום יומית. נוצרת אווירת קהילה בה עובדים מרגישים נתמכים ומוערכים וכתוצאה מתגברת גם תחושת האחריות והמחויבות שלהם להתנהל לפי ערכים אלה.

3. גיבוי ומעורבות ההנהלה בקידום בריאות
פוסטרים מעוצבים המציגים חזון, ערכים ואתיקה ארגונית תומכי בריאות אינם מספיקים כדי להטמיע תרבות של בריאות. מעורבותם האישית והגלויה של חברי הנהלה, ועמידתם בערכים הלכה למעשה כמודל לחיקוי הוא קריטי ליצירת סביבה ארגונית בריאה. לא סביר שבארגון המחשיב את עצמו כארגון בריא המנכ"ל יעבור ליד עובד בלי לאמר "שלום" ובלי לשאול לשלומו.

4. פתוח ויישום תכניות לקידום בריאות עובדים לאורך זמן
אירועי בריאות אקראיים זה נחמד אבל לא מספיק כדי להיחשב כארגון בריא. הדאגה לבריאות עובדים צריכה להיות חלק מההתנהלות היום יומית, החל מאיכות התזונה בחדר האוכל וכלה בבדיקות גופניות תקופתיות. פעולות לקידום בריאות צריכות להיות מתמשכות לאורך זמן.
ארגון בריא מקפיד לערוך סקרים תקופתיים בנושאי התנהגויות לא בריאות כמו עודף משקל, עישון, צריכת אלכוהול ופעילות גופנית ולהפעיל תכניות לשינוי הרגלים והטמעת התנהגויות מקדמות בריאות.

חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון הורידה את מספר המעשנים ב 66%, את מספר הסובלים מלחץ דם ב 50% והעלתה ב 50% את מספר העובדים שעושים פעילות גופנית על פני 6 שנים באמצעות הטמעת תכנית בריאות מתמשכת. 

5.פתוח הון אנושי
בארגונים בריאים מבינים שהתפתחות חשובה לבריאות מנטאלית ורגשית לכן ארגונים אלה יוזמים ומקדמים תכניות הדרכה מקצועיות ותכניות להעצמה אישית המרחיבים את יכולותיהם האישיות והמקצועיות של העובדים.

6.ניהול שיתופי
ארגונים בכל העולם עוברים מניהול מבוסס סמכות לניהול המבוסס על שיתוף ומעורבות.
עובדים הופכים יותר ויותר מעורבים בתהליכי קבלת החלטות ארגוניות החל ממעורבות בגיבוש חזון, ערכים ואסטרטגיות וכלה בהחלטות הנוגעות לאירועים חברתיים. כתוצאה, רמת המחויבות להחלטות ומטרות הארגון עולה. בניהול שיתופי תרומתם של עובדים מוערכת ומנהלים מעודדים יוזמות של עובדים הנתפסים כשותפים מלאים לפעילות הארגונית והמקצועית.

דוגמה טובה לכך הם צוותי שיפור, שהופכים שכיחים יותר ויותר בארגונים רבים.

7.מערכות יחסים
 למערכות יחסים תפקיד מרכזי בהערכת רמת הבריאות של הארגון משום שהן קובעות את רמת שביעות הרצון והמוטיבציה בקרב עובדים. מערכות יחסים לא בריאות הן מקור מרכזי לסטרס וירידה בתפקוד.  

4 האלמנטים המשמעותיים ביותר בבניית מערכות יחסים בריאות במקום העבודה הם:
1. איכות התקשורת הבין אישית
2. כבוד הדדי
3. אמון
4. תמיכה ופרגון

8. אחריות חברתית
מאז ותמיד נמתחה ביקורת על ארגונים הנוהגים בחוסר יושרה. בעבר, ארגונים רבים פתרו ביקורת זו באמצעות פילנתרופיה.  בשנים האחרונות, לא מעט בזכות המדיות החברתיות, ארגונים רבים מבינים שאי אפשר לתרום כספים לילדים במצוקה, ובו זמנית לדחוק בברוטליות את רגלי המתחרים, לנצל או להתייחס בצורה לא מכובדת לעובדים או לבעלי חיים או לזהם את הסביבה.
לפני שנים, הצבור האמריקאי החרים את מקדונלדס בגלל שהתגלה שהיא מתאכזרת לבע"ח.

קוד האחריות התאגידית החברתית הבינלאומית העלה בצורה ניכרת את המודעות הארגונית לצורך לקחת בחשבון גם תועלות חברתיות וסביבתיות של פעילותם. יותר ויותר ארגונים מטמיעים שינויים רלונטים ומיישמים פעילויות של תרומה ומעורבות קהילתית.
מחקרים מראים שבארגונים המטמיעים פעילות חברתית והתנדבותית, אחוזי ההתנדבות גבוהים ועובדים גאים בהשתייכותם לארגון ראוי התורם גם לקהילה ולסביבה.

9.קיימות
את המושג קיימות ניתן לבחון במישורים רבים. כאשר מדובר בבריאות, אין ספק שארגון המתנהל בצורה בריאה, היוצר סביבת עבודה בריאה והמטפח בריאות עובדים חזק ועמיד יותר למול זעזועי שוק ושינויים ארגוניים.

10. גישה ואווירה
בארגונים העומדים בתנאים הנ"ל הגישה של העובדים חיובית. כאשר עובדים מרגישים שייכות ונאמנות למטרות הארגוניות, יש מקום ליוזמה ורמת המוטיבציה גבוהה. העבודה נעשית מתוך התלהבות ורצון כן לתרום. ההשפעה על התפוקה ועל הרווחיות ניכרים.
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
לקבלת עותק בחינם לחצו כאן 

 
 
 

 
לייבסיטי - בניית אתרים